20 wspaniałych (lecz kilku…

20 wspaniałych (lecz kilku…

20 wspaniałych (lecz kilku niespecjalnie). Stawka Formuły 1w 2020 roku
W końcu poradziłem sobie ze studiami i reaktywuje tag #abcf1 , zapraszam do obserowania ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Oczekiwanie na sezon 2020, ale to długo trwało! Na szczęście ogłoszono nowy kalendarz i X Lipca rywalizacja rozpocznie się na Austriackim torze Red Bull Ring. Normalnie ten wyścig mielibyśmy w środku sezonu, ale żyjemy w szalonych czasach, więc musimy się pogodzić z niestabilnością zaplanowanych kalendarzy.

Ten artykuł kieruję dla osób, które są nowe w Formule 1, albo tych, co chcą sobie przypomnieć jakich kierowców mamy obecnie w stawce. Nie będzie to wpis czysto merytoryczny, bo będę chciał go napisać w trochę inny sposób: w sposób szczery, prawdziwy (co nie oznacza, że będzie jakiś dziwny, spokojnie).

Kolejność przedstawiana kierowców będzie bardzo prosta. Będę przedstawiać po 2 kierowców z każdego zespołu w kolejności zajętego miejsca (zespołu) w mistrzostwach światach konstruktorów. Wtedy pierwszym wymienianym kierowcą będzie ten uważany za nr 1 w zespole (oficjalnie bądź umownie).

Mercedes

Lewis Hamilton

Mistrzostwa Świata: 6 (2008, 2014-15, 2017-19)

Wygrane wyścigi: 84

Podia: 151

Wygrane kwalifikacje: 88

Sezon 2019: 1 miejsce (413 pkt)

Żyjąca legenda naszego sportu, autor wielu rekordów w Formule 1. To właśnie on jest głównym faworytem do zdobycia tegorocznego Mistrzostwa Świata. W latach 2007-2012 Brytyjczyk był związany z Mclarenem. Był o krok od wygrania mistrzostwa w debiutanckim sezonie i krok od przegrania rok później w 2008 roku (wtedy zdobył Mistrzostwo na ostatnim zakręcie). Potem wygrywał wyścigi, rywalizował o tytuły, ale to były czasy dominacji Red Bulla więc Lewis mógł co najwyżej nacieszyć się tymi zwycięstwami.

W 2013 roku przeszedł do Mercedesa z nadzieją na odwrócenie szali sił po rewolucji technicznej w 2014 roku i jasnowidz wszystko przewidział. Od 2014 roku Mercedes produkuje najlepsze bolidy z całej stawki, więc nic dziwnego, że 5 z 6 zdobytych tytułów zdobył właśnie w okresie 2014-2019 (w 2016 po fantastycznej walce pokonał go kolega z zespołu Nico Rosberg).

Co do osobowości to mówimy o 100% celebrycie, który mówi jak celebryta, zachowuje się jak celebryta, myśli i żyje jak celebryta. Najbardziej charakterystycznym zachowaniem jest jego uwielbienie do mody, ochrony zwierząt i pozdrawiania kibiców (głównie dla blasku fleszy). Mimo tych cech, to jeden z najlepszych ever forever kierowców w motosporcie.

Valtteri Bottas

Wygrane wyścigi: 7
Podia: 45
Wygrane kwalifikacje: 11
Sezon 2019: 2 miejsce (326 pkt)

Szybki, miły, z fajnym uśmiechem, . Fin zadebiutował w 2013 roku w barwach Williamsa. Rok później zaczął regularnie zdobywać miejsca na podium dzięki świetnym silnikom Mercedesa w swoim bolidzie. Kiedy Nico Rosberg zdobył Mistrzostwo Świata w 2016 roku i zdecydował o zakończeniu kariery, to Fin zajął jego fotel w Mercedesie.

Od tej pory jest swego rodzaju nr 2, który ma pomagać Lewisowi Hamiltonowi. Relacje w zespole są wręcz wyśmienite, bo kierowcy nie rywalizują między sobą w ostry sposób (jak w np. Ferrari), role każdego są znane, tytuły są przywożone i wszyscy są zadowoleni. Ale to nie jest tak, że mamy do czynienia z pokornym charakterem. Valtteri potrafi w niektórych wyścigach spisywać się lepiej od Lewisa i to on może być głównym rywalem Hamiltona w sezonie 2020. Trzymam gorąco za niego kciuki, ponieważ to dobry kierowca, a na jego posadę poluje wielu kierowców.

Ferrari

Charles Leclerc

Wygrane wyścigi: 2

Podia: 10

Wygrane kwalifikacje: 7

Sezon 2019: 4 miejsce (264 pkt)

Młody, szybki, z pewnością przyszły Mistrz Świata. Mistrz Formuły 2 z 2017 roku. W 2018 roku zadebiutował w zespole Alfa Romeo Sauber i spisał się bardzo dobrze, co doprowadziło do jego zakontraktowania w Ferrari. Skubaniec jest najmłodszym kierowcą w historii włoskiego zespołu od 1961 roku.

Na samym początków wedle założeń Mattii Binotto Charles miał być numerem 2, takim Bottasem dla Vettela, ale jak to bywa w Ferrari, ten grande plan tradycyjnie się szybko popsuł i okazało się, że debiutant z miejsca zaczął spisywać się lepiej od Sebastiania Vettela. W dodatku w poprzednim sezonie wygrał najwięcej kwalifikacji z wszystkich kierowców. Jak dostanie dobrą maszynę, to będzie błyszczeć i wygrywać. Kierowca na całe lata, serce po czerwonej stronie i umiejętności godne czerwonego bolidu. Jego sukcesy zależą tylko i wyłącznie od zespołu.

Sebastian Vettel „Spinbastian”

Mistrzostwa Świata: 4 (2010-2013)

Wygrane wyścigi: 53

Podia: 120

Wygrane kwalifikacje: 57

Sezon 2019: 5 miejsce (240 pkt)

Smętny, ostatni, akord wspaniałej kariery? To możliwe. Jeżeli pamiętacie wypadek Roberta Kubicy w Kanadzie w 2007, to właśnie Sebastian zastąpił naszego rodaka w bolidzie BMW Sauber na jeden wyścig, jednocześnie debiutując w Formule 1. Następnie w latach 2007-2008 był kierowcą Toro Rosso, gdzie odniósł swoje pierwsze (i heroiczne). Lata 2009-2014 spędził w Red Bullu, gdzie zdobył 4 Mistrzostwa Świata (była to era dominacji Red Bulla).

Tak jak już wspomniałem w 2014 roku zaczęła się era dominacji Mercedesa i coś zaczęło się psuć. Przegrywając rywalizację wewnętrzną ze swoim kolegą z zespołu Danielem Ricciardo przeszedł w 2015 do Ferrari. To on był jednym z głównych rywali Hamiltona ale…(na stronie są zdj z GP Singapuru 2017 i GP Niemiec 2018, więc wyobraźcie je sobie)

W dodatku popełniał masę błędów, które polegały na wykonywanie obrotów wokół własnej osi jak markowy figdet SPINer na zamówienie. Stąd właśnie wzięła się jego ksywka Spinbastian. Pewnie znajdą się osoby, które stwierdzą, że przesadzam. Rozumiem ich, jednak chcę zwrócić uwagę, że ilość błędów przez te kilka lat, jak na 4-krotnego Mistrza Świata jest po prostu ogromna.

Nadszedł rok 2019 i dostał manto od nowego nabytku czerwonych, czyli Charlesa Leclerca. Teraz już wiemy, że sezon 2020 będzie dla niego ostatnim w Ferrari i Niemcowi pozostanie to albo poszukiwanie nowego zespołu, albo zakończenie kariery w Formule 1. Prywatnie jest miłą osobą, która odcina się od socjal mediów, ale na torze jest niestety czasami osobą, która nie radzi sobie z emocjami.

Red Bull

Max Verstappen

Wygrane wyścigi: 8

Podia: 31

Wygrane kwalifikacje: 2 (właściwie to 3, ale nie wie kiedy przestać się popisywać, przez co wydał sam siebie na oficjalnej konferencji prasowej)

Sezon 2019: 3 miejsce (278 pkt)

Wciąż młody, wybitnie utalentowany. Jeżeli widzisz jakiś nadpobudliwy, agresywny atak na ekranie, to na 99% jest to Max Verstappen

Zadebiutował w wieku (sic!) 17 lat, a pierwszy wyścig wygrał jako 18-latek (debiutując w głównym zespole Red Bulla i przy okazji zostając najmłodszym zwycięzca wyścigu ever). Po nim można się spodziewać fantastycznego tempa, niesamowitych manewrów wyprzedzania, a przede wszystkim ostrej walki, którą kochają wszyscy.

Jego największą wadą jest…bolid. To nie jest tak, że ten bolid jest zły, bo jest naprawdę dobry, ale nie jest na równi z Ferrari czy Mercedesem i pozwala walczyć o zwycięstwo w tylko pojedynczych wyścigach danego sezonu. Z pewnością Mistrzostwo Świata na jego koncie to kwestia czasu. Przyszła legenda tego sportu, tak jak Leclerc (choć w sumie już są

Comments are closed.