Tu się ścigamy, Red Bull…

Tu się ścigamy, Red Bull…

Tu się ścigamy, Red Bull Ring, Styria, Austria #abcf1 zapraszam do obserwowania tagu 🙂

Plejada gwiazd Formuły 1 w tym tygodniu będzie rywalizować w zielonym sercu Austrii, czyli Styrii, regionie pokrytym w ponad 60% lasami. Ściganie na Red Bull Ringu powinna gwarantować fajną rywalizację, dzięki której my, kibice, nie musimy się nudzić, ani zasypiać. Warunki krajobrazowe należą do jednych z największych zalet tego toru, który sam w sobie jest znaną i interesującą dla kibiców konfiguracją. Cóż się kryje za tymi górami i lasami? Zapraszam ^ ^

Artykuł do przeczytania również na stronie bloga: https://abcf1world.wordpress.com/2021/07/02/tu-sie-scigamy-red-bull-ring-austria/

Historia Austrii

Początki Austrii, jak i wielu krajów Europy, miały miejsce od Cesarstwa Rzymskiego. Następnie miała miejsce wielka wędrówka ludów, która zaorała stabilizację w regionie na długi okres. Plemiona to się pojawiały, podbijały i znikały. W VII wieku powstał region administracyjny Marchia Wschodnia, która była protoplastą dla współczesnej Austrii. Panowała tutaj dynastia Babenbergów, a od końca XIII Habsburgów. Wiek wcześniej powstała Styria, czyli jeden z regionów Austrii, ale zanim Habsburgowie doszli do władzy, to na tym terenie dominowały wpływy kilku innych sąsiednich krajów.

W Średniowieczu powstałe święte Cesarstwo Rzymskie. Taki śmieszny tworek, który nie miał nic wspólnego z Rzymem, a pokazał, że narody niemieckie mogą być pokojowe, bez chęci podbicia całej europy. Wystarczy, że terytorium Niemiec posieka się go na kilkadziesiąt niezależnych terytoriów, a waśnie między nimi będą gwarantowane. Austria też należała do tej dziwnej Federacji, ale dzięki swojej jednolitości, która była znacznie lepsza na tle innych księstewek, posiadała w niej dość mocną pozycję. To też sprawiło, że tożsamość i odrębność narodowa mieszkańców tego regionu zwiększyła się.

Następne wieki były bardzo długą plejadą wojen z Imperium Osmańskim, zdobywania terytoriów, tracenia terytoriów i przechodzenia przez różne burze polityczno-historyczne, które miały miejsce w tym okresie. Austria rozszerzyła swoje tereny i stała się krajem wielonarodowym. Z czasem jej wpływy zaczęły być coraz słabsze. XIX wiek zaczął się utratą prestiżu i silnych wpływów z powodu przegranych wojen z Napoleonem Bonapartem. Lata pomiędzy 1 a 2 połową XIX wieku to nasilenie nacjonalizmów, co mocno burzyło ład w kraju, w którym zamieszkiwało wiele narodowości. Doszło wręcz do tego, że Węgry odniosły sukces i osiągnęły znacznie lepszą sytuację (w końcu nie bez powodu od tego momentu w historii mówi się o Austro-Węgrach). Końcówka tego wieku to zjednoczenie Niemiec oraz Włoch, co całkowicie zmieniło geopolitykę europejską i sprawiło, że mocarstwo Austriackie na tle sąsiadów wyglądało coraz słabiej.

W pierwszej wojnie światowej kraj był nie tylko drugorzędny (w porównaniu do Niemiec), ale też wyjątkowo nieudolny w zdobywaniu terytoriów. Jednak to było nic, przy okrojeniu tego kraju na skutek traktatu wersalskiego. Nie dość, że to był koniec monarchii, to procentowa ilość utraconego terytorium na rzecz innych krajów była astronomiczna. Z Austro-Węgier została malutka Austria, którą znamy dzisiaj. Nawet Styria oberwała. Jej południowa część weszła w skład Jugosławii, a obecnie należy do Słowenii.

Pokój nie trwał długo. Austriacki Malarz przejął władzę nad Niemcami. W 1939 roku wywołuje II wojnę światową, zdobywając ogromne obszary na terenie Europy, a następnie atakuje Związek Sowiecki, na którego czele stoi Gruzin. W 1945 roku, dzięki swojemu położeniu strategicznemu, tereny Austrii kapitulują jako jedne z ostatnich, w sytuacji otoczenia przez aliantów zachodnich, aliantów czerwonych i partyzantki jugosłowiańskiej (Tak, ten sam niemal samodzielnie się wyzwolił). Austria, jak i jego stolica, została podzielona na cztery strefy okupacyjne. W 1955 roku został podpisany Austriacki traktat państwowy przez nią samą i kraje ją okupujące (USA, Francję, Wielką Brytanie i ZSRR), który na wieki wieków zablokował aspiracje militarne tego kraju, ustanawiając stan jego wieczystej neutralności (coś podobnego, jak Szwajcaria).

O torze Red Bull Ring

Tor powstał pod koniec lat siedemdziesiątych w mieście Spielberg, który posiada trochę ponad 5 tysięcy mieszkańców. Formuła 1 ścigała się na nim w latach 1969-1987, 1997-2003 i od 2014 roku do teraz. Posiadał różne konfiguracje, na co pozwalało korzystne ukształtowanie terenu, które wyzwala wyobraźnie każdego Tilke. Na przestrzeni lat ścigały się tutaj różne serie: F1 i Formuły Juniorskie, Moto GP, DTM, Porsche Supercup, ELMS itd.

Na samym początku swojego istnienia nazywał się Österreichring. Kiedy wypadł z kalendarza w 1987 roku, to zaczął popadać w ruinę. Pojawił się inwestor i przemianował go na A-1 Ring. Niestety po kilku latach ta historia znowu się powtórzyła i tym razem, w 2005 roku, inwestorem okazał się Red Bull. Po dogłębnym remoncie od 15 maja 2011 roku mamy do czynienia z Red Bull Ringiem. Obecnie tor liczy sobie 4.318 km i tylko dziesięć oficjalnych zakrętów. Jest dostosowany zgodnie z homologacją FIA do każdego typu zawodów.

Historia ścigania

Pierwszy wyścig, w 1969 roku, nie był zaliczany do klasyfikacji generalnej, w przeciwieństwie do następnych. Co ciekawe wygrało wtedy dwóch kierowców: Jo Siffiert i Kurt Ahrens JR. Było to możliwe, gdyż w przeszłości kilku kierowców mogło prowadzić jeden bolid, po czym dzielili się między sobą zdobytymi punktami w tym bolidzie.

Pierwsze oficjalne zwycięstwo zdobył Jacky Ickx w bolidzie Ferrari, ale włoski zespół raczej nie lubi tego toru: Scuderia wygrywała tutaj zaledwie cztery razy. Rok 1975 to szokujące zwycięstwo Vittorio Brambilii, który był tak zdziwiony swoim wyczynem, że rozbił się bezpośrednio po przekroczeniu linii mety xD. W 1978 roku, na dwa wyścigi przed śmiercią, swoją ostatnią wygraną świętował Ronnie Peterson, który w tamtym momencie walczył o tytuł mistrzowski.

Ściganie w 1980 wygrał JP Jabol. Wyjątkowego kierowca, który w F1 wygrał dwa wyścigi, punktując zaledwie trzy razy, co daje mu 66% skuteczności. Ten tor ma w ogóle coś w sobie, jeżeli chodzi o wyjątkowych zwycięzców: Kolejnym wyjątkowym zwycięstwem popisał się Elio de Angelis, który wygrał w 1982 roku, a dwa lata później Niki Lauda został jedynym Austriakiem, który wygrał w swoim wyścigu.

Warto wspomnieć o rozstrzygnięciu dwóch wyjątkowych wyścigów w 2001 i w 2002 roku. Rubens Barrichello został brutalnie potraktowany jak kierowca numer dwa, czyli dzisiejszy Valtteri Bottas. W pierwszym wyścigu Brazylijczyk na ostatnim okrążeniu, tuż przed metą, musiał oddać swoją drugą pozycję Michaelowi Schumacherowi. Argument za tym manewrem: walka MSC o tytuł. Rok później stał się ofiarą identycznego manewru, tym razem o najwyższy stopień podium. Argument ten sam, choć sytuacja w tabeli już wtedy była usłana różami dla wielokrotnego mistrza świata.

W 2016 roku doszło do starcia na ostatnim okrążeniu pomiędzy Lewisem a Nico Rosbergiem. Części latały, a silver wars coraz mocniej iskrzyło. A czego możemy oczekiwać w 2021 roku? Po dwie wygrane mają tutaj Lewis Hamilton (wliczając GP Styrii) i Valtteri Bottas, a ich główny rywal Max Verstappen ma ich obecnie trzy. Jeżeli Sergio Perez nie zabłyśnie formą, a na czele stawki nie wydarzy się żadna anomalia, to któryś z tych trzech kierowców będzie miał szansę na końcowy triumf. Tor jest ciekawy, nie jest nudny, lecz rywalizacja tutaj może mieć różny przebieg, w zależności od strategii i warunków. Jak stawka się wymiesza, i wolniejsi będą po pierwszych okrążeniach przed szybszymi, to dostaniemy fantastyczne widowisko. Jeśli nie, to coś innego będzie musiało się wydarzyć (pogoda, wydarzenia strategiczne), wydarzenia na torze), by ten wyścig urozmaicić.

Strona ABCF1: https://abcf1world.wordpress.com
Twitter ABCF1: https://twitter.com/abcf1world
Facebook ABCF1: https://www.facebook.com/AbcF1World/
Oto ja:
Mój Twitter: https://twitter.com/AdiKjax
Mój Instagram, czasami tematyczna relacja: https://www.instagram.com/jaxonxst/

#abcf1 #f1 #motoryzacja #sport #austria #historia

Comments are closed.